Jak zaklasyfikować rozliczenia dochodowości w międzynarodowej grupie
Wszelkie mechanizmy powodujące urealnienie ceny w transakcjach z podmiotami powiązanymi mogą być uznawane za korekty cen transferowych.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 kwietnia 2020 r. (0114-KDIP2-2.4010.47.2020.1.SJ).
Wniosek o interpretację złożyła polska spółka wchodząca w skład międzynarodowej grupy, w której podmiot centralny z siedzibą w Niemczech jest odpowiedzialny za strategiczny rozwój podległego regionu, wyznaczanie kierunków rozwoju, ustanowienie sieci dystrybucji, a także pozyskiwanie klientów i koordynację współpracy pomiędzy producentami i dystrybutorami. Podmiot centralny ponosi ryzyko rynkowe w regionie, którym zarządza. Wnioskodawca pełni rolę producenta o ograniczonych funkcjach i ryzykach i dostarcza swoje wyroby zarówno do podmiotu centralnego, jak i bezpośrednio do innych spółek dystrybucyjnych z grupy.
Wynagrodzenie spółki ustalane jest na podstawie metody „koszt plus", która zakłada, że ponoszone koszty powiększane są o narzut zysku. Ustalając cenę spółka bazuje na prognozowanych kosztach. W momencie dostawy do podmiotów powiązanych niemożliwe jest dokładne ustalenie całości kosztów będących podstawą wyznaczania ceny sprzedaży. Koszty te są bowiem ponoszone przez spółkę przez cały okres rozliczeniowy, a informacja o ich wysokości nie jest dostępna w momencie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta